• ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۹
  • کد خبر: 80692
صنعت

سرمایه‌گذاران و مدیران شهری همیشه به دنبال آن هستند که چه روندهایی در حال رشد هستند تا بتوانند تصمیمات بهتری بگیرند. از توان بخش خصوصی نیز می‌توان در جهت بهره گیری از این صنایع استفاده نمود.

به گزارش پایگاه خبری کرج امروز، سرمایه‌گذاران و مدیران شهری همیشه به دنبال آن هستند که چه روندهایی در حال رشد هستند تا بتوانند تصمیمات بهتری بگیرند. از توان بخش خصوصی نیز می‌توان در جهت بهره گیری از این صنایع استفاده نمود. این ده صنایع رو به رشدی که در ذیل آمده از بیشترین پتانسیل برخوردار هستند تا بتوانند به کلان روندی موفق تبدیل شوند.

انرژی  باد:

در بیست سال گذشته تلاش‌های بسیاری شده تا بتوان از انرژی باد به طرز مناسبی بهره برد. طی سالهای اخیر به علت آلودگی و گرمایش جهان، بحث استفاده از انرژی‌های جایگزین به شدت داغ شده است. در ضمن شهرهایی که بادخیز هستند، نه تنها می‌توانند انرژی خود را از طریق باد تامین نمایند، بلکه نگهداری از این تاسیسات می‌تواند شغل‌های زیادی ایجاد نماید.

انرژی خورشیدی:

طی سالهای اخیر، انرژی خورشیدی درست مانند انرژی باد بسیار کارآمدتر و مقرون به صرفه تر شده است. ارزش  این صنعت سه میلیاردلاری روز به روز در حال افزایش می‌باشد. قوانین و مقررات جدید سبب شده اند تا صاحبان منازل و کسب و کارهای کوچک هم بتوانند از این انرژی بهره برند. کشورهایی مانند فرانسه سالانه حدود ۵ گیگاوات برق از انرژی خورشیدی تولید می‌کنند. استفاده از انرژی خورشیدی می‌تواند مکمل بسیار مناسبی برای تولید انرژی الکتریسیته در زمان اوج مصرف باشد.

پرینترهای سه بعدی:

هزاره سوم فنآوری های جدید را معرفی نموده است اما هیچکدام از توانایی بالقوه پرینترهای سه بعدی برخوردار نبوده است. پرینترهای سه بعدی از هر موادی می توانند به منظور ایجاد سازه‌های سه بعدی استفاده نمایند. ۷۱ درصد از تولید کنندگان در ایالات متحده از پرینتر سه بعدی استفاده می‌کنند.

واقعیت مجازی

فنآوری واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR) امروزه بسیار پیشرفت کرده‌اند. مهندسان و کارشناسان به منظور درک بیشتر طرحهای سه بعدی از این فن‌آوری استفاده می‌کنند و در شهرهای هوشمند آینده و اینترنت اشیاء نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

هوش مصنوعی

شرکت‌های آی تی در ایجاد هوش مصنوعی نقشی موثر ایفا کرده اند. دسترسی آزاد به اینترنت اشیاء و همینطور هوش مصنوعی می‌تواند در ایجاد زیرساخت‌های شهرهای هوشمند نقشی اساسی ایفا نماید. هوش مصنوعی، عنصری لازم در کنترل خودروهای الکترونیکی ، مدیریت شبکه‌های برق شهری، نرم افزارهای تشخیص صدا و پارکینگ‌های هوشمند دارند.

مواد ساخت و ساز پایدار

امروزه آلودگی محیط زیست از بحث‌های داغ مدیریت شهری شده است. همانطور که باید حواس مدیران شهری به انرژی‌های تجدیدپذیر باشد، باید معماری شهری را به گونه ای طراحی کنند که آلودگی کم تری ایجاد نماید. امروزه، ساخت و ساز سازگار با محیط زیست، صنعتی ۳۶ میلیارد دلاری است و انتظار می‌رود تا سال ۲۰۲۰، ده درصد به این مقدار اضافه شود.

سیلیکون

ماده سیلیکون در تولید پنل‌های خورشیدی و همینطور قطعات الکترونیکی نقشی حیاتی ایفا می‌کند. بنابراین کارشناسان تخمین زده‌اند که طی سال‌های آینده، صنعت تولید و به کارگیری سیلیکون بسیار پر رونق شود.

مترجم: محسن راعی

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =