مهاجری

رئیس کمیسیون شهرسازی و حقوقی شورای اسلامی شهر کرج گفت که بررسی پیشنهادت اعضای شورا در خصوص رفع اشکالات و مغایرت های طرح تفصیلی با هدف کاهش و رفع مشکلات و چالش های شهری در حال انجام است.

به گزارش کرج امروز، حسین مهاجری در شانزدهمین کمیسیون شهرسازی و حقوقی شورای شهر که با حضور اعضاء کمیسیون برگزار شد، اظهار کرد: توسعه ناهمگون افقی شهر و فرسوده شدن قسمت اعظمی از کالبد شهر، باعث مسائل و مشکلات عدیده ای در این کلانشهر شده است به طوری که در حال حاضر ناپایداری در آمدی شهری، عدم توسعه متوازن حمل و نقل عمومی، کالبد و سیمای نامطلوب شهری، بافت های فرسوده در کنار مشکلات فرهنگی، اجتماعی و زیست محیطی از مهمترین چالش های شهر کرج به شمار می روند.

رئیس کمیسیون شهرسازی و حقوقی شورای اسلامی شهر کرج افزود: لذا در راستای سیاست های شورای اسلامی شهر دوره ششم با بررسی تعدادی از چالش های فوق در زمینه شهرسازی و طرح تفصیلی پیشنهاداتی به کمیسیون ارائه شده تا از طریق مشاوران طرح تفصیلی و اعضاء کمیسیون با بررسی بیشترعملیاتی شود.

مهاجری به ۸ پیشنهاد این طرح اشاره و بیان کرد: در این طرح دو فوریتی شهرداری مکلف شد پیرو مجوز سال ۹۸ صدور پروانه های دو نقشه ای را پس از بازنگری و بررسی مجدد، نسبت به اخذ مجوز کمیسیون ماده ۵ اقدام و عملیاتی نماید.

عضو شورای اسلامی شهر کرج گفت: همچنین شهرداری مکلف می شود طرح بلند مرتبه سازی در شهر کرج را به صورت یک طرح جداگانه جهت طرح در کمیسیون ماده ۵ تهیه و ارائه نماید و یا در قالب طرح تفصیلی در دست اقدام در نقاطی از شهر که شرایط زیست شهری را دارند منظور نماید.

وی یادآور شد: برابر ضوابط و مقررات جاری در زمینه عواملی چون سطح اشغال مجاز، تراکم، سایه اندازی، کریدور هوایی، پدافند غیر عامل، مطالعات زلزله خیزی، عوامل زیست محیطی در تعدادی محور مجاز در سطح مناطق دهگانه به صورت لکه گذاری یا به صورت شهرک با افزایش تراکم مازاد در سطح اشغال ۲۰% و با اخذ بهای خدمات معرفی نماید؛ این طرح با مکان یابی مناسب در سطح شهر و با هدف کنترل ساخت و سازها و جلوگیری از گسترش افقی شهر، بهره وری مطلوب و مناسب از اراضی شهری، جذب سرمایه گذار، حفظ زمین و حفظ فضای سبز و افزایش کاربری خدماتی و جلوگیری از پراکنده سازی می باشد.

مهاجری افزود: املاک شهرداری موصوف به طرح ساماندهی در سطح شهر توسط حوزه های معاونت شهرسازی و معماری و املاک بررسی و حداکثر بارگذاری متناسب با نیاز شهری، محلی و شرایط منطقه اعمال تا ارزش افزوده مفیدی برای این اموال شهرداری اختصاص نماید.

وی خاطرنشان کرد: اداره کل املاک و مستغلات شهرداری کرج، املاک تحت مالکیت شهرداری در مناطق دهگانه به ویژه محلات برخوردار را با هماهنگی حوزه معاونت معماری و شهر سازی، حداکثر بارگزاری مفید با هدف یا افزایش ارزش افزوده اقدام کند و تاکید کرد غیر از کاربری خدماتی مگر در صورت فقدان زمین یاعدم تامین سرانه خدماتی صورت پذیرد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =