سید مرتضی اعتصامی

رئیس کمیسیون خدمات شهری، سلامت و محیط‌زیست شورای اسلامی شهر کرج به برخی معضلات شهری مانند پسماندها، پدیده زباله گردی، مشاغل مزاحم، نگهداری حیوانات در محیط شهری و سگ‌های بلاصاحب اشاره کرد و گفت: علاج این مشکلات در هم‌افزایی دستگاه‌های اجرایی، نظارتی و همراهی شهروندان است.

به گزارش پایگاه خبری کرج امروز، سید مرتضی اعتصامی به روند شکل‌گیری معضلات و مشکلات شهری پرداخت و اظهار داشت: روند شکل‌گیری و به وجود آمدن معضلات شهری رابطه مستقیم با روش شکل گرفتن شهر، سرعت توسعه شهری، آداب‌ورسوم و رفتار مدیریتی در امور شهر بستگی دارد.

وی بیان کرد: بخشی از این معضلات متاثر از ناآگاهی‌ها نسبت به مسائل شهرنشینی است که باید به‌صورت دقیق رفتارشناسی صورت بگیرد.

اعتصامی بابیان اینکه محققین مطالعه رفتار اجتماعی در خصوص زباله‌ها را در ادوار مختلف مورد بررسی قرار داده‌اند و با کشف بقایای زباله‌ها به رفتارهای اجتماعی و اقتصادی مردمان گذشته پی برده‌اند، افزود: این امر نشان می‌دهد که سبک زندگی و رفتار اجتماعی در این بخش چقدر تأثیرگذار است.

رئیس کمیسیون خدمات شهری، سلامت و محیط‌زیست شورای اسلامی شهر کرج بیان داشت: به‌طور معمول پسماند یک امر چندوجهی است که در ادوار گذشته نگاه موضعی و موضوعی به آن شده است به‌طور مثال برخی نگاه‌ها بر این بوده که با جمع‌آوری سطل‌های زباله شاید میزان تولید پسماند کاهش یابد اما در عمل این هدف محقق نشده است.

اعتصامی تأکید کرد: در این بخش آموزش شهروندی و زیست‌محیطی مغفول مانده است؛ به‌طور مثال اگر به‌جای کیسه‌های پلاستیکی از زنبیل و کیسه پارچه‌ای استفاده شود می‌توان در کاهش تخریب محیط‌زیست بهتر عمل کرد.

وی بابیان اینکه سرانه تولید زباله در کشورمان به‌مراتب بیشتر از سایر کشورها است، گفت: در این بخش نیازمند آموزش شهروندی و فرهنگ‌سازی هستیم تا بتوان از میزان پسماندها کاست.

این عضو شورا با اشاره به اینکه امروزه میزان پسماندهای تر در کشور از جمله کرج بیشتر از زباله‌های خشک است، ادامه داد: این روند یک آفت زیست‌محیطی است که باید آن را علاج کرد؛ در این بخش رفتار فرهنگی و اجتماعی نیازمند بازتعریف یا آموزش است.

 اعتصامی تصریح کرد: هرچند اقدامات خوبی در بحث فرآیند زباله‌ها در کرج انجام‌شده اما کافی نیست و دایره ساماندهی این مقوله وسیع است.

وی یادآور شد: اکنون در ۲ منطقه شهری کرج جمع‌آوری زباله‌ها یک روز درمیان انجام می‌شود که در بخش کاهش هزینه‌ها  مؤثر بوده است.

عضو شورای شهر کرج خاطرنشان کرد: تسری این اقدام به تمام مناطق کرج نیازمند آموزش همگانی است  ضمن آنکه شهرداری مصمم به توسعه طرح در کل کلان‌شهر کرج است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =