نور

نصب سازه‌های نوری متنوع بارنگ‌های شاد و زیبا، جلوه‌ای متفاوت به اماکن تفریحی گردشگری کرج بخشیده است.

به گزارش کرج امروز، نورپردازی شهری اهمیت بالایی در زیبا به نظر رسیدن شهر دارد. ازآنجایی‌که بیش از ۸۰ درصد تأثیر ما از جهان از طریق ارتباط بصری به وجود می‌آید بنابراین درک ما از فضای شهری به میزان روشنایی آن بستگی دارد. نور یکی از عناصری است که تأثیر زیادی در نورپردازی شهری و زیباسازی شهر دارد. خیلی مهم است که نورپردازی شهری بتواند با استفاده از انواع چراغ‌های رنگی و ترکیب‌بندی درست باعث جلب‌توجه شود. با استفاده از نورپردازی شهری می‌توان فضای زیبایی برای شهروندان فراهم کرد. سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) سال ۲۰۱۵ را به مناسبت هزارمین سال تألیف کتاب «المناظر» توسط «ابن هیثم» دانشمند ایرانی اسلامی به‌عنوان سال جهانی نور انتخاب کرد.

روز جهانی نور؛  بهانه‌ای برای یادآوری نقش نور در زیباسازی و ارتقاء کیفیت زندگی شهری

در همین خصوص رئیس سازمان سیما منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرج بابیان اینکه روز جهانی نور بهانه‌ای برای یادآوری نقش نور در توسعه پایدار شهراست، گفت: با توسعه شهرنشینی شهر در ۲۴ ساعت شبانه‌روز شهر محل حرکت، پویایی وزندگی است و شهروندان برای رهایی از فشارهای روزمره زندگی در ساعاتی از شبانه‌روز به فضاهای شهری پناه می‌آورند تا ساعتی را فارغ از تنش‌های زندگی ماشینی بگذرانند و از شادابی و سرزندگی بهره‌مند شوند.

حمیدرضا عبداله پور تأثیر نور در معرفی تک‌تک عناصر شهری را نقشی تعیین‌کننده دانست و افزود: نور علاوه بر زیبایی و هماهنگی بصری عامل امنیت و ایجاد بستری مناسب برای حضور و فعالیت شبانه شهروندان فراهم می‌کند.

وی با تأکید بر نقش مهم نورپردازی در زیباسازی و جلوه‌گری شهر، از تلاش معاونت زیباسازی این سازمان برای استفاده هرچه بیشتر از ظرفیت نورپردازی در زیباسازی شهر کرج خبر داد و گفت: این مهم در پارکها و اماکن تفریحی شهر کرج همچون باغ گل‌ها و بوستان شهید چمران، بوستان ملی ایران کوچک و پارک جنگلی جهان‌نما از وضعیت خوبی برخوردار است.

عبداله پور به احداث پست برق یک مگاواتی و نصب ترانس‌های توزیع برق در پست‌های زمینی و هوایی دهکده تفریحی گردشگری باغستان اشاره کرد و گفت: تمامی این اقدامات با کوشش و پیگیری‌های مسئولان و مدیران سابق شهری محقق گشته تا شهروندان بتوانند در ساعات مختلف شبانه‌روز اوقات شاد و فرح بخشی را در این مکان‌ها سپری کنند.

وی توضیح داد: نورپردازی شبانه مراکز تفریحی شهر که با تلاش‌های این سازمان و شرکت توزیع برق به ثمر نشسته موجب شده بسیاری از فضاهای معماری با کارکردهای بازرگانی و تجاری و گردشگری در پارک‌ها و بوستان‌های شهر شب‌ها نیز فعال باشند و نمونه بارز آن دو جشنواره لاله‌های کرج و گلاب‌گیری بوده که تا ساعات پایانی شهر میزبان شهروندان بوده است.

به گفته این مسئول سازمان در بحث بهسازی و بازسازی پارکها و بوستان‌های شهر نیز با به‌کارگیری تمامی تجهیزات درصدد بهسازی پایه چراغ‌های تخریب‌شده و ترمیم، تعمیر و راه‌اندازی روشنایی پارک‌های سطح شهر می‌باشد.

رئیس سازمان سیما منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرج در پایان بابیان اینکه  نورپردازی فضای سبز، تابلوهای ساختمان‌ها، پل‌ها، تقاطعات غیر همسطح خارج از اماکن تفریحی گردشگری نیازمند بازنگری بوده که در دستور کار معاونت زیباسازی قرارگرفته  افزود: نورپردازی اصولی پل‌ها زیرگذرها و جداره‌های بناهای تاریخی و عناصر شهری به جذب بیشتر گردشگران برای دیدن سیمای شبانه شهر منجر می‌شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =